Dárci kostní dřeně pomáhají lidem s nemocemi poruchy krvetvorby, mezi které patří například leukémie. V Česku jsou dva registry, jeden sídlí v Plzni, druhý v Praze. Je jen na vás, který si vyberete, oba vzájemně spolupracují. Do registru se však můžete zapsat po celé ČR.

Kdo se může do registru vstoupit?

Mladí lidé od 18 do 35, v pražském registru až do 40 let. Musíte vážit více než 50 kg, být zdraví a nebrat pravidelně žádné léky, mimo antikoncepce.


Jak probíhá vstup do registru?

Vstup zahrnuje pouze vyplnění dotazníku, krátký pohovor s lékařem a odebrání malého vzorku krve. Zabere nanejvýš 15 minut. Z registru můžeš dobrovolně kdykoliv vystoupit.


Jaký je rozdíl mezi registrací a darováním kostní dřeně?

Vstupem do registru se zařadíš k dobrovolníkům, kteří jsou ochotní svoje krvetvorné buňky nemocnému darovat. Nemocnice tak bude mít tvé údaje k dispozici při hledání vhodného dárce. Shoda musí být maximální, pravděpodobnost, že tě osloví tedy není velká. Pokud se to podaří, teprve poté tě z nemocnice pozvou na testy a reálné darování kostní dřeně. 


Jak probíhá odběr kostní dřeně?

Odběr probíhá dvěma možnými způsoby. Buď je v celkové anestezii odebrán vzorek kostní dřeně z pánevní kosti, nebo se ambulantně z krve odfiltrují krvetvorné buňky. Separace kmenových buněk z krve i odběr kostní dřeně jsou běžně používanými postupy, s nimiž mají čeští lékaři dlouholeté zkušenosti. Nehrozí tedy žádné komplikace, ani se nejedná o extrémně bolestivý postup, jak si mnozí myslí.

Všechna práva vyhrazena Na dřeň, z.s.